Fiński obrońca Sami Jekunen podpisał roczny kontrakt z Ciarko STS-em Sanok. Sanoczanie praktycznie zakończyli budowę zespołu, bo w sierpniu mają testować jeszcze jednego defensora. Wiadomo już, z kim sanoczanie rozegrają mecze kontrolne.


Sami Jekunen (183 cm, 80 kg) ma 26 lat i jest wychowankiem SaPKo. Wpisuje się w charakterystykę określoną za oceanem jako „two-way defender”, bo oprócz stabilnej gry w destrukcji może pochwalić się dobrym otwierającym podaniem oraz umiejętnością sprawnego wyprowadzenia krążka.

W swoim dorobku ma 192 mecze na zapleczu fińskiej Liigi, w których zdobył 9 bramek i zaliczył 34 asysty.  

Warto dodać, że Sami Jekunen występował też w duńskiej i białoruskiej ekstralidze. W barwach Odense Bulldogs zagrał 39 spotkań, w których zaksięgował 8 punktów (1 G + 7 A). Z kolei w Niomanie Grodno jego dorobek wyniósł 57 meczów i 14 „oczek” za jednego gola i 13 kluczowych zagrań.

Co ciekawe, w ekipie z Grodna grał wspólnie z Timo Hiltunenem. W drużynie SaPKo jego kolegami z zespołu byli Toni Henttonen i Julius Marva.

W poprzednim sezonie Jekunen grał na czwartym szczeblu rozgrywkowym w Finlandii, a wynikało to ważnego powodu. Otóż 26-letni defensor musiał odbyć obowiązkową sześciomiesięczną służbę wojskową. Każdy obywatel Finlandii w wieku 18-28 lat musi przejść szkolenie wojskowe, a uchylanie się od tego obowiązku jest karane więzieniem.

– Jestem zadowolony, że prawie dopięliśmy skład na kolejny sezon. Być może jeszcze jeden defensor pojawi się u nas w sierpniu i przejdzie testy – wyjaśnił Marek Ziętara, trener Ciarko STS-u.

W porównaniu do poprzedniego sezonu ekipę z Podkarpacia opuściło ośmiu zawodników. Czterech napastników Eetu Elo, Jesperi Viikilä, Riku Sihvonen, Szymon Dobosz oraz czterech obrońców Jauhienij Kamienieu, Hubert Demkowicz, Tymoteusz Glazer i Tomasz Skokan.

– Dobosz, Glazer i Skokan idą na studia, Demkowicz ze względu na pracę zawodową zakończył przygodę z hokejem, a Kamienieu przeniósł się do JKH. W ich miejsce musieliśmy ściągnąć nowych graczy z Finlandii, bo większość juniorów jest włączona do kadry naszego zespołu. Dzięki temu już od pierwszego dnia treningów na lodzie będziemy mogli pracować w komplecie. Łatwiej będzie nam poukładać formację ataku i obrony. Ilościowo skład się wyrównał, ale jakościowo powinien być silniejszy – powiedział trener Ziętara.

Tymczasem ekipa z grodu Grzegorza przed rozpoczęciem sezonu rozegra siedem meczów sparingowych. W swoim planie ma w sumie cztery mecze ze słowackimi ekstraligowcami: MHK 32 Liptowski Mikułasz i HC 07 Preszów.


Plan sparingowy Ciarko STS Sanok:

10.08 Comarch Cracovia - Ciarko STS Sanok
12.08 Ciarko STS Sanok - MHK 32 Liptowski Mikułasz
17.08 MHK 32 Liptowski Mikułasz - Ciarko STS Sanok
20.08 Ciarko STS Sanok - KH Polonia Bytom
26.08 Ciarko STS Sanok - Comarch Cracovia
31.08 Ciarko STS Sanok- HC 07 Preszów
2.09 HC 07 Preszów - Ciarko STS Sanok

Kadra Ciarko STS Sanok:

Bramkarze:
 
Patrik Spěšný, Mateusz Buczek, Filip Świderski.
 
Obrońcy:
 
Eemeli Piippo, Julius Marva, Sami Jekunen, Bogusław Rąpała, Kamil Olearczyk, Karol Biłas, Bartosz Florczak, Sebastian Bar.
 
Napastnicy:
 
Sami Tamminen, Aleksi Hämäläinen, Timo Hiltunen, Toni Henttonen, Marek Strzyżowski, Marcin Biały, Maciej Witan, Jakub Bukowski, Krystian Mocarski, Konrad Filipek, Mateusz Wilusz, Maciej Bielec, Damian Ginda, Łukasz Łyko, Marcin Dulęba.