Bardzo zacięte spotkanie oglądali kibice zgromadzeni dziś na tyskim lodowisku. Obie drużyny, zarówno GKS Tychy jak i Marma Ciarko STS Sanok nie odpuszczały centymetra lodu na korzyść swojego przeciwnika. Decydującego gola dla tyszan zdobył Christian Mroczkowski, który ustalił wynik spotkania na 5:4. Tyszanie prowadzą w ćwierćfinale 1:0, a kolejny mecz odbędzie się w piątek na "Stadionie Zimowym".

Atmosferę dzisiejszego spotkania można było kroić nożem. Już na pierwszy rzut oka widać było, że obie drużyny nie żywią do siebie dużej sympatii. Wydarzenia z ostatniego meczu spotęgowały tylko napięcia.

Przypomnijmy, że w ostatnim meczu sezonu zasadniczego Tomáš Fučík ostro potraktował swoich rywali i okładał ich pięściami. Został za to zawieszony na jeden mecz. Szefostwo ekipy z Podkarpacia domagało się też tego, aby konsekwencje poniósł Jean Dupuy, który w strefie między boksami uderzył kijem Niko Ahoniemiego. Marta Zawadzka, komisarz Polskiej Hokej Ligi, odrzuciła ich wniosek i Kanadyjczyk zagrał w tym spotkaniu.

Podopieczni Andrieja Sidorienki rozpoczęli z animuszem. Od razu widać było, że chcą szybko zdobyć bramkę. Już w 6. minucie krążek do siatki wpakował Roman Szturc, który pokonał Dominika Salamę precyzyjnym strzałem spomiędzy bulików.

Sanoczanie nie pozostawili dłużni swoim rywalom i podczas gry w przewadze krążek w siatce ulokował Juho Mäkelä. Takim wynikiem zakończyła się pierwsza odsłona.

Po przerwie tyszanie zagrali agresywniej i dobrze utrzymywali się w tercji przeciwnika. Efekt? Dwie bramki. W 24. minucie Emil Bagin wrzucił gumę przed bramkę gości, a krążek z najbliższej odległości dobił Bartłomiej Jeziorski. Później, po małej sprzeczce przy bandzie, na ławkę kar zostali odesłani Krystian Mocarski i Olaf Bizacki. Na lodzie było więcej miejsca do gry i ten aspekt gry wykorzystali tyszanie. Mocnym strzałem sprzed bulików popisał się będący ostatnio w dobrej dyspozycji Alexander Younan.

Sanoczanie nie poddali się i już dwie minuty po trafieniu szwedzkiego defensora wpisał się Niko Ahoniemi. Wlał on nową nadzieję w serca sanockich hokeistów i zmotywował do dalszej pracy.

W końcówce drugiej odsłony tego starcia na listę strzelców wpisał się Jean Dupuy, jeden z ulubieńców tyskich kibiców. Kanadyjczyk mocno uderzył w lewe okienko bramki gości i tyszanie schodzili na przerwę z dwubramkową przewagą.

Na początku ostatnich dwudziestu minut znów złapali kontakt z rywalem. Soczystym uderzeniem z linii niebieskiej popisał się Jere Karlsson.

W 50. minucie Christian Mroczkowski przybliżył swój zespół do zwycięstwa, uderzając z okolic prawego bulika. Zaledwie 49 sekund później zasłużone gratulacje od swoich kolegów odebrał Niko Ahoniemi.

Sanoczanie wciąż byli w grze, więc przed końcem regulaminowego czasu gry Miika Elomo w końcówce spotkania poprosił o czas dla swojej drużyny. Później ściągnął z bramki Dominika Salamę, ale ten manewr nie przyniósł zamierzonego efektu. Tyszanie sięgnęli po pierwsze zwycięstwo w serii.

GKS Tychy - Marma Ciarko STS Sanok 5:4 (1:1, 3:1, 1:2)
1:0 Roman Szturc - Radosław Galant (05:50)
1:1 Juho Mäkelä - Niko Ahoniemi (10:48, 5/4)
2:1 Bartłomiej Jeziorski - Emil Bagin, Szymon Marzec (23:21)
3:1 Alexander Younan - Jean Dupuy, Alexandre Boivin (26:16, 4/4)
3:2 Niko Ahoniemi - Louis Miccoli (28:18)
4:2 Jean Dupuy (37:29)
4:3 Jere Karlsson - Johan Lorraine (43:28)
5:3 Christian Mroczkowski - Jean Dupuy, Alexandre Boivin (49:44)
5:4 Niko Ahoniemi - Sami Tamminen (50:33)

Sędziowali: Paweł Kosidło (główny), Krzysztof Kozłowski (główny), Sebastian Iwaniak (liniowy), Jacek Szutta (liniowy)
Minuty karne: 12-14
Strzały: 25-14
Widzów: 2150.
Stan rywalizacji (do czterech zwycięstw): 1:0 dla GKS-u Tychy.

GKS Tychy: K. Lewartowski - B. Pociecha, O. Kaskinen, O. Šedivý, F. Komorski, B. Jeziorski - O. Jaśkiewicz, O. Bizacki, M. Gościński, F. Starzyński, S. Marzec - A. Younan, A. Nilsson, C. Mroczkowski, A. Boivin, J. Dupuy - E. Bagin, J. Bukowski, J. Juhola, R. Galant, R. Szturc.

STS Sanok: D. Salama - J. Karlsson, K. Valtola, N. Ahoniemi, S. Tamminen, K. Filipek - J. Höglund, W. Łysenko, J. Lorraine, L. Miccoli, S. Harila - K. Biłas, B. Florczak, V. Heikkinen, J. Mäkelä, K. Mocarski - B. Rąpała, M. Wróbel, M. Dulęba, D. Ginda, F. Sienkiewicz.